המדריך לבדיקות רפואיות

מדריך בדיקות רפואיות כולל מידע חיוני אודות עשרות בדיקות רפואיות שכיחות ומיועד למי שעומד לפני ביצוע בדיקות כגון: CT, MRI, ביופסיה, ממוגרפיה, בדיקת מאמץ, קולונוסקופיה ועוד. במדריך מידע מפורט אודות כל בדיקה: מהי הבדיקה? מה מטרתה, כיצד נערכים לקראתה? מה משמעות תוצאות הבדיקה? והאם היא כרוכה בסיכונים? חזרה לתפריט הראשי

בדיקת דופלר אולטרה-סאונד של הגפיים

בדיקת דופלר-אולטרה סאונד של הגפיים מסיייעת לאבחן טרשת עורקים, קרישי דם ובעיות נוספות בידיים או ברגליים

מאת: ד"ר עמית עקירוב

הבדיקה מבוצעת ביחידת אולטרה-סאונד או הדימות או ביחידת כלי דם. ג'ל מסיס במים נמרח על המתמר, המשמש להעברת גלי קול בתדירות גבוהה לעורקים או לוורידים הנבדקים. כאשר בוחנים את העורקים מציבים גם שרוולית לחץ דם סביב אזורים שונים בגוף, כולל הירך, הסובכים, הקרסול והאמה. תמונות הדמיה מתקבלות עם העברת המתמר מאזור לאזור. הבדיקה אינה כרוכה באי-נוחות משמעותית.


 
כיצד להתכונן לבדיקה?
 
הנבדק יתבקש להסיר ביגוד מהאזור הנבדק.
 
 מטרות הבדיקה
 
הבדיקה מבוצעת במטרה לסייע באבחון של טרשת עורקים באזור הגפיים העליונות או הגפיים התחתונות, לזהות קרישי דם (פקקת ורידים עמוקים) או אי-ספיקה ורידית. הבדיקה עשויה לשמש גם להערכת נזקים לעורקים ולמעקב אחר שחזור עורקי או מעקפים.
 
 תוצאות הבדיקה
 
במצב תקין, הבדיקה מדגימה כלי דם ללא עדות להיצרות או חסימה, עם זרימת דם תקינה בעורקים. ממצאים חריגים בבדיקת דופלר אולטרה-סאונד של הגפיים עשויים להצביע על חסימה של עורק עקב קריש דם, פיסת שומן או בועת אוויר; קריש דם בעורק או ווריד; היצרות או הרחבה של עורק; מחלה ספאסטית של העורקים (כיווץ עורק עקב קור או התרגשות); או חסימה ורידית.

בואו לדבר על זה בפורום כלי דם ורידים.

סיכונים
 
הבדיקה אינה כרוכה בכל סיכון.

בואו לדבר על זה בפורום